Blomberg LDF43520W Dishwasher - White - 14 Place Settings
- Warranty 3 Years
- Energy RatingB
- Delay TimerYes - 24hrs
- Place Setting14
The Blomberg LDF43520W Dishwasher in White offers a spacious capacity of 14 place settings, making it perfect for larger households or those who frequently entertain guests. This dishwasher is designed to provide powerful cleaning performance while also being energy efficient.
- 14 place settings capacity
- Energy efficient design
- Powerful cleaning performance
- Multiple wash cycles for customized cleaning
- Adjustable upper rack for versatility in loading dishes
- Quiet operation for minimal disruption
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842771989 |
| Model Number | LDF43520W |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | SilentWash Technology, Optima Inverter Motor, Automatic Door Opening |
| Key Feature 1 | SilentWash Technology |
| Key Feature 2 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Automatic door opening |
| Control Type | Touch and Button |
| Display Screen Type | LCD |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | SilentWash technology that minimises noise by up to 2dBA in selected programmes, Optima Inverter Motor - for a reliable, more energy efficient and quieter operation., Automatic door opening |
| Child Lock | Yes |
| Place Setting | 14 |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
| Colour | White |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Programmes | Auto, Intensive, Eco, Delicate, ExpressDry and Mini |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Width | 59.8 cm |
| Weight | 53.2 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Weight | 56.2 kg |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Energy Rating | B |


