Bosch SMS4EKI06G Brushed Steel Dishwasher with Anti-Fingerprint Finish
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
- Energy RatingB
- Delay TimerYes - 24hrs
- Place Setting13
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005471539 |
| Model Number | SMS4EKI06G |
| Installation Type | Freestanding |
| Drying Technology | Efficient Dry and Heat Exchanger |
| Features | Extra Dry Feature ? Ensures dishes are ready, SpeedPerfect+ ? Quick cleansing without loss, Silence 50° ? Operates quietly for peace, Adjustable Rack ? Tailor space for easy loading |
| Key Feature 4 | Adjustable Rack ? Tailor space for easy loading |
| Key Feature 1 | Extra Dry Feature ? Ensures dishes are ready |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Quick cleansing without loss |
| Key Feature 3 | Silence 50° ? Operates quietly for peace |
| Control Type | Button |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Removable worktop, Adjustable feet - All, Time Delay, Vario Flex baskets, 2 foldable plate racks in top basket, 4 foldable plate racks in bottom basket |
| Place Setting | 13 |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Brushed Steel |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Noise Level | 42 dB |
| Width | 60 cm |
| Weight | 50.1 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 50.5 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Energy Rating | B |


