Bosch SMS6ZCW10G White WiFi Full-size Dishwasher
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
- Energy RatingB
- Delay TimerYes - 23 Hours
- Place Setting14
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005468669 |
| Model Number | SMS6ZCW10G |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | Home Connect enabled ? allows smart control and custom programmes |
| Key Feature 1 | PerfectDry technology ? ensures energy-saving dry dishes |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ feature ? cuts wash time while cleaning thoroughly |
| Key Feature 3 | Rackmatic system ? offers adjustable racks for greater flexibility |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Place Setting | 14 |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | White |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Short, Night program, Custom program |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Noise Level | 40 dB |
| Third Rack Installed | Yes |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 54.6 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 56.5 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Energy Rating | B |


