Bosch WNC254ARGB 10.5kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer Graphite
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
- Drum Capacity10.5 kg
- Spin Speed1400
- Time DelayYes
- Energy RatingD
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005349180 |
| Model Number | WNC254ARGB |
| Installation Type | Freestanding |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Features | Hybrid Flex Air ? Delivers energy-saving wash, Wash & Dry 45 ? Quickly refreshes small loads, Speed Perfect ? Accelerates wash time by 65, Auto Dry ? Detects end of drying cycle automatically |
| Key Feature 4 | Auto Dry ? Detects end of drying cycle automatically |
| Key Feature 1 | Hybrid Flex Air ? Delivers energy-saving wash |
| Key Feature 2 | Wash & Dry 45 ? Quickly refreshes small loads |
| Key Feature 3 | Speed Perfect ? Accelerates wash time by 65 |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Screen Type | LCD |
| Depth with Door Open | 65.4 cm |
| Depth | 62.2 cm |
| Additional Information | Programs: Wool / Hand wash, Drain / Spin, Delicate / Silk, Single Rinse, Eco 40-60, Hygiene Care, Sportswear program, Functions:- Drain, Easy Iron, Single Rinse, Drain/Spin, Extra Rinse, Refresh, Prewash, Memory, Stain automatic, Sportwear |
| Spin Speed | 1400 |
| Time Delay | Yes |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Washing Efficiency Class | A |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Height | 84.8 cm |
| Drum Capacity | 10.5 kg |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 62.2cm |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | Graphite |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Silver/Grey |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Quick Wash Time | 45 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Width | 59.8 cm |
| Weight | 84.8 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 73.5 cm |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 89 kg |
| Energy Rating | D |


