Haier HW100B14959S8U1 10kg 1400 Spin Washer Graphite
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
- Drum Capacity10 kg
- Spin Speed1400
- Time DelayYes - 24hrs
- Energy RatingA
| Manufacturer | Haier |
|---|---|
| GTIN | 6921081591925 |
| Model Number | HW100B14959S8U1U |
| Height Adjustment | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Direct Motion Motor ? Quiet and durable performance, Refresh Programmes ? Remove odours and soften fabrics, Smart Dual Spray ? Keeps machine hygienic automatically, hOn App Connectivity ? Customise cycles remotely with ease |
| Key Feature 4 | hOn App Connectivity ? Customise cycles remotely with ease |
| Key Feature 1 | Direct Motion Motor ? Quiet and durable performance |
| Key Feature 2 | Refresh Programmes ? Remove odours and soften fabrics |
| Key Feature 3 | Smart Dual Spray ? Keeps machine hygienic automatically |
| Control Type | Dial |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 50 cm |
| Annual Water Usage | 5100 L |
| Child Lock | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Time Delay | Yes - 24hrs |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Smart App Control | hOn App |
| Height | 85 cm |
| Drum Capacity | 10 kg |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 50cm |
| Product Type | Washing Machines |
| Colour | Graphite |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Silver/Grey |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Information | registration requiredmust be registered. please visit https://haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance details to register the warranty. |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 51 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 63.6 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Steam Function | Yes |
| Energy Rating | A |


