Hoover HVG6K3B 60cm Black Gas Hob with 4 Burners
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year Labour 10 Years Parts
- ColourBlack
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019008035 |
| Colour | Black |
| Model Number | HVG6K3B |
| Electrical connection | Plug in |
| Features | Cast-iron pan supports ? Durable for stable cooking, Automatic ignition ? Easy and safe start every time, Four burners ? Versatile heat options for efficiency, Dishwasher safe grids ? Convenient hassle-free cleaning |
| Key Feature 4 | Dishwasher safe grids ? Convenient hassle-free cleaning |
| Key Feature 1 | Cast-iron pan supports ? Durable for stable cooking |
| Key Feature 2 | Automatic ignition ? Easy and safe start every time |
| Key Feature 3 | Four burners ? Versatile heat options for efficiency |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 4 Power | Back left: 2.7 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front right: 1.75 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back right: 1.75 kW |
| Cooking Element 2 Power | Front left: 1 kW |
| Control Type | Dial |
| Depth | 51 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Height | 9.5 cm |
| Product Dimensions | 9.5cm x 59.5cm x 51cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Range | Gas Hobs |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Width | 59.5 cm |
| Weight | 12.24 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Shipping Height | 14.3 cm |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 12.92 kg |

