LG QuadWash DB273TX Dishwasher - 14 Place Settings
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
- Energy RatingA
- Delay TimerYes
- Place Setting14
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096543627 |
| Model Number | DB273TX |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Drying Technology | Condenser |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | QuadWash System ? Delivers superior cleaning, Turbo programme ? Cleans in under an hour, EasyRack Plus ? Flexible loading for all items, Silent operation ? Enjoy a quieter kitchen |
| Key Feature 4 | Silent operation ? Enjoy a quieter kitchen |
| Key Feature 1 | QuadWash System ? Delivers superior cleaning |
| Key Feature 2 | Turbo programme ? Cleans in under an hour |
| Key Feature 3 | EasyRack Plus ? Flexible loading for all items |
| Control Type | Touch |
| Display Screen Type | LED |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Depth | 55.4 cm |
| Child Lock | Yes |
| Place Setting | 14 |
| Delay Timer | Yes |
| Smart App Control | ThinQ™ WiFi |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55.4cm |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Programmes | Auto, Intensive, Delicate, Eco, Turbo, Download Cycle, Machine Clean, Rinse, Express |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Width | 59.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 45 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Shipping Height | 84 cm |
| Shipping Depth | 65.4 cm |
| Shipping Width | 68.3 cm |
| Shipping Weight | 48.9 kg |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Energy Rating | A |


