LG F4Y513GBLN1 13kg Washing Machine - Slate Grey
- Warranty 1 Year
- Drum Capacity13 kg
- Spin Speed1400
- Time DelayYes - 23 Hours
- Energy RatingA
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096251874 |
| Model Number | F4Y513GBLN1 |
| Height Adjustment | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Steam technology ? Cuts allergens for healthier washing, TurboWash technology ? Cleans 5kg loads in under 40 minutes, AI Direct Drive ? Protects fabrics with intelligent care, 6Motion washing ? Combines 6 motions for cleaner clothes |
| Key Feature 4 | 6Motion washing ? Combines 6 motions for cleaner clothes |
| Key Feature 1 | Steam technology ? Cuts allergens for healthier washing |
| Key Feature 2 | TurboWash technology ? Cleans 5kg loads in under 40 minutes |
| Key Feature 3 | AI Direct Drive ? Protects fabrics with intelligent care |
| Control Type | Dial and Touch |
| Display Screen Type | LED |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth with Door Open | 113 cm |
| Depth | 66 cm |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 45 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Time Delay | Yes - 23 Hours |
| Stackable | Yes |
| Spin Performance Class | A |
| Start Delay Option | Yes |
| Height | 85 cm |
| Drum Capacity | 13 kg |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 66cm |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Slate Grey |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Washing | 54 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Temperature Control | Yes |
| Width | 60 cm |
| Weight | 73 kg |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 58 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 70.5 cm |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Shipping Weight | 76.8 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Steam Function | Yes |
| Energy Rating | A |


