The Metz 50MRF6000ZUK 50" 4K DLED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the Metz 50MRF6000ZUK include:
- 50" 4K DLED display for crisp, clear images
- Smart TV functionality for access to streaming services and apps
- Built-in Wi-Fi for seamless connectivity
- HDMI and USB ports for connecting external devices
- Dolby Digital Plus audio technology for immersive sound quality
More Information
Manufacturer Metz
GTIN 4057313024724
Model Number 50MRF6000ZUK
Height with Stand 71.8 cm
Horizontal Viewing Angle 178 /178
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Key Feature 4 VOD Players - Netflix, Prime & more
Key Feature 1 USB Timeshift - Pause & play live TV
Key Feature 2 Freely - Watch more, pay nothing
Key Feature 3 Lightning Quick - No waiting around
Electronic Program Guide Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 8 cm
Depth with Stand 26.3 cm
Backlight Technology QLED
Freely Yes
Standard Refresh Rate 60Hz
HDMI Yes
Headphone Yes
Height 64.7 cm
HDMI Version HDMI2.1
Product Dimensions 64.7cm x 111cm x 8cm
Product Type TV
Colour Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Product Range 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
Operating System Roku
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
VESA Mount Compatible Yes
TV Services Freely Play, Netflix, Disney+, Prime, Roku, BT Sport etc
Width 111 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 111 cm
Weight 11.5 kg
Wireless LAN Yes
Warranty Information *receipt of purchase must be kept to support any claim.
Shipping Height 76 cm
Shipping Depth 124 cm
Shipping Width 14.5 cm
Shipping Weight 11.5 kg
Smart TV Yes
Scan Format Digital
Screen Technology Direct LED
Energy Rating F
Write Your Own Review
You're reviewing:Metz 50" 4K DLED Smart TV Specifications