Ninja BC151UKPR Cordless Portable Blender with USB-C
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356276733 |
| Model Number | BC151UKPR |
| Material | Plastic & Stainless Steel |
| Bowl Capacity | 0.5 L |
| Key Feature 4 | Blast through frozen fruit & ice with durable stainless steel BlastBlade Assembly |
| Key Feature 1 | Powerful, high-performance Ninja blending ? now totally portable |
| Key Feature 2 | Easily blend smoothies, protein shakes & frozen drinks at home or on-the-go |
| Key Feature 3 | Perfect for the gym, park, car, work & more with leak-proof design, sip lid & handle |
| Control Type | Mylar Buttons |
| Depth | 8.5 cm |
| Cordless | Yes |
| Height | 27 cm |
| Product Dimensions | 27cm x 9cm x 8.5cm |
| Product Type | Blender |
| Colour | Passion Fruit |
| Product Category Group | SDA |
| Colour Group | Purple |
| Product Range | Blenders |
| Number of Speed Settings | 1 |
| Width | 9 cm |
| Weight | 0.79 kg |
| Warranty Information | retain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Depth | 24 cm |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Weight | 5.6 kg |
