Ninja JC151UK Black Cold Press Juicer with Filter
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356308700 |
| Model Number | JC151UK |
| Bowl Capacity | 887 L |
| Features | Cold Press Juicing ? Extracts rich nutrients efficiently, Anti-Clog Filter ? Ensures smooth juicing without interruptions, Dishwasher Safe Parts ? Simplifies cleanup for daily use, Quiet Operation ? Juicing anytime without disturbing noise |
| Key Feature 4 | Quiet Operation ? Juicing anytime without disturbing noise |
| Key Feature 1 | Cold Press Juicing ? Extracts rich nutrients efficiently |
| Key Feature 2 | Anti-Clog Filter ? Ensures smooth juicing without interruptions |
| Key Feature 3 | Dishwasher Safe Parts ? Simplifies cleanup for daily use |
| Depth | 30.75 cm |
| Additional Information | Easy to clean: Dishwasher safe removeable parts. |
| Height | 40.46 cm |
| Product Dimensions | 40.46cm x 18.16cm x 30.75cm |
| Product Type | Juicer |
| Colour | Black |
| Product Category Group | SDA |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Juicers and Smoothie Makers |
| Width | 18.16 cm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty Information | retain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Shipping Height | 31.9 cm |
| Shipping Depth | 36 cm |
| Shipping Width | 29 cm |
| Shipping Weight | 5.08 kg |
