Samsung QE43QN90FATXXU 43" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
Available to Order
Contact Us for availability
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
98"
  • Warranty 1 Year
  • Energy RatingF
  • Additional InformationNQ4 AI Gen3 Processor - intelligent 4K processor, Quantum Mini LEDs ? lights that are 1/40th the size of conventional LEDs and approximately the size of a grain of sand, Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming*, Smart TV powered by Tizen* - Dive into a huge collection of 4K films, TV shows, and all your catch-up TV apps, Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Curved ScreenNo
  • Depth4.82 cm
  • Depth with Stand22 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesNQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz
  • HDMIYes
  • Height55.89 cm
  • Height with Stand61.99 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen3 Processor
  • Key Feature 2Quantum Mini LEDs
  • Key Feature 3Motion Xcelerator 144Hz
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions55.89cm x 96.08cm x 4.82cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size43 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth14 cm
  • Shipping Height66.7 cm
  • Shipping Weight16.9 kg
  • Shipping Width116.4 cm
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate120Hz
  • TV ServicesTerrestrial Digital + Satellite
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight9.4 kg
  • Width96.08 cm
  • Width with Stand96.08 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806095989594
Euronics
The Samsung QE43QN90FATXXU 43" 4K Neo QLED Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 43" 4K Neo QLED display for crisp, clear images
  • Glare-free technology for optimal viewing in any lighting conditions
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
  • Quantum HDR 2000 for vibrant colors and deep contrast
  • Ambient Mode+ to blend the TV seamlessly into your living space
  • Motion Xcelerator Turbo+ for smooth, fluid motion during fast-paced scenes
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806095989594
Model Number QE43QN90FATXXU
Height with Stand 61.99 cm
Bluetooth Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Curved Screen No
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 4.82 cm
Depth with Stand 22 cm
Backlight Technology QLED
Vesa Mount Size 200 x 200
Standard Refresh Rate 120Hz
Speakers 2Ch
HDMI Yes
Height 55.89 cm
Product Type TV
Colour Titan Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 96.08 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 96.08 cm
Weight 9.4 kg
Shipping Height 66.7 cm
Shipping Depth 14 cm
Shipping Width 116.4 cm
Shipping Weight 16.9 kg
Smart TV Yes
RMS Output Power 20W
Screen Technology QLED
Screen Size 43 in
Energy Rating F
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung QE43QN90FATXXU 43" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV