Samsung QE50QN90FATXXU 50" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
98"
  • Warranty 1 Year
  • Energy RatingF
  • Additional InformationNQ4 AI Gen3 Processor - intelligent 4K processor, Quantum Mini LEDs ? lights that are 1/40th the size of conventional LEDs and approximately the size of a grain of sand, Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming*, Smart TV powered by Tizen* - Dive into a huge collection of 4K films, TV shows, and all your catch-up TV apps, Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Curved ScreenNo
  • Depth5.74 cm
  • Depth with Stand22 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesNQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz
  • HDMIYes
  • Height64.41 cm
  • Height with Stand70.54 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen3 Processor
  • Key Feature 2Quantum Mini LEDs
  • Key Feature 3Motion Xcelerator 144Hz
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions64.41cm x 111.36cm x 5.74cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size50 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth14 cm
  • Shipping Height76.7 cm
  • Shipping Weight21.5 kg
  • Shipping Width131.7 cm
  • Smart TVYes
  • Speakers2.2CH
  • Standard Refresh Rate120Hz
  • TV ServicesTerrestrial Digital + Satellite
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight13.5 kg
  • Width111.36 cm
  • Width with Stand111.36 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806095989617
Euronics
The Samsung QE50QN90FATXXU 50" 4K Neo QLED Smart TV offers a stunning viewing experience with its innovative technology and sleek design. The Neo QLED display delivers vibrant colors, deep blacks, and enhanced contrast for a lifelike picture quality. The 4K resolution ensures sharp and detailed images, while the Glare Free technology minimizes reflections for a clear view from any angle.
Key features:
  • Neo QLED display for vibrant colors and enhanced contrast
  • 4K resolution for sharp and detailed images
  • Glare Free technology minimizes reflections for a clear view
  • Built-in smart features for easy access to streaming services and apps
  • Quantum Processor 4K enhances picture quality and sound
  • Object Tracking Sound technology for a dynamic audio experience
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806095989617
Model Number QE50QN90FATXXU
Height with Stand 70.54 cm
Bluetooth Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Curved Screen No
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 5.74 cm
Depth with Stand 22 cm
Backlight Technology QLED
Vesa Mount Size 200 x 200
Standard Refresh Rate 120Hz
Speakers 2.2Ch
HDMI Yes
Height 64.41 cm
Product Type TV
Colour Titan Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 111.36 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 111.36 cm
Weight 13.5 kg
Shipping Height 76.7 cm
Shipping Depth 14 cm
Shipping Width 131.7 cm
Shipping Weight 21.5 kg
Smart TV Yes
RMS Output Power 40W
Screen Technology QLED
Screen Size 50 in
Energy Rating F
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung QE50QN90FATXXU 50" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV