Samsung QE65Q7F2AUXXU 65" 4K QLED AI Smart TV
Available to Order
Contact Us for availability
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
  • Warranty 1 Year
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth6.06 cm
  • Depth with Stand26.74 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • Height83.4 cm
  • Height with Stand87.95 cm
  • Key Feature 1Q4 AI Processor ? Enhances image quality sharply
  • Key Feature 24K Upscaling ? Delivers crisp and detailed visuals
  • Key Feature 3Real Quantum Dot ? Provides vibrant colour volume
  • Key Feature 4Object Tracking Sound Lite ? Creates dynamic audio
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports1
  • Product Dimensions83.4cm x 145.29cm x 6.06cm
  • Product Range65 to 74 QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth14.8 cm
  • Shipping Height93.2 cm
  • Shipping Weight23.3 kg
  • Shipping Width159 cm
  • Smart App Control1
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight16.7 kg
  • Width145.29 cm
  • Width with Stand145.29 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097398127
Euronics
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097398127
Model Number QE65Q7F2AUXXU
Height with Stand 87.95 cm
Bluetooth Yes
Electronic Program Guide Yes
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 6.06 cm
Depth with Stand 26.74 cm
Backlight Technology QLED
Vesa Mount Size 400 x 300
Standard Refresh Rate 50Hz
Speakers 2Ch
Smart App Control 1
HDMI Yes
Height 83.4 cm
HDMI Version 2.1
Product Type TV
Colour Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
PSTI Compliance PSTI Compliance -, Download certificate
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 145.29 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 145.29 cm
Weight 16.7 kg
Shipping Height 93.2 cm
Shipping Depth 14.8 cm
Shipping Width 159 cm
Shipping Weight 23.3 kg
Smart TV Yes
RMS Output Power 20W
Screen Technology QLED
Screen Size 65 in
Energy Rating G
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung QE65Q7F2AUXXU 65" 4K QLED AI Smart TV