Samsung QE65S90FATXXU 65" 4K OLED Smart AI TV
Available from 19th May 2026
  • Warranty 1 Year
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth3.99 cm
  • Depth with Stand26.52 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesOLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design
  • HDMIYes
  • Height83.17 cm
  • Height with Stand89.67 cm
  • Key Feature 1OLED Glare Free technology
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Infinity Oe Design
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions83.17cm x 144.43cm x 3.99cm
  • Product Range65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth16 cm
  • Shipping Height95 cm
  • Shipping Weight29.9 kg
  • Shipping Width151.7 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Weight21.2 kg
  • Width144.43 cm
  • Width with Stand144.43 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097097884
The Samsung QE65S90FATXXU 65" 4K OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced smart features.
Key features of the Samsung QE65S90FATXXU include:
  • 65" OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
  • Smart AI technology for intuitive voice control and personalized recommendations
  • Built-in WiFi and Bluetooth connectivity for easy streaming and device pairing
  • Dolby Atmos sound technology for immersive audio experience
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Sleek design with slim bezels and a stand that blends seamlessly into any decor
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097097884
Model Number QE65S90FATXXU
Height with Stand 89.67 cm
Bluetooth Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Key Feature 2 One Connect Box
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 3.99 cm
Depth with Stand 26.52 cm
Backlight Technology OLED
Vesa Mount Size 300 x 200
Standard Refresh Rate 100Hz
Speakers 2.1CH
HDMI Yes
Height 83.17 cm
Product Type TV
Colour Graphite Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.43 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 144.43 cm
Weight 21.2 kg
Shipping Height 95 cm
Shipping Depth 16 cm
Shipping Width 151.7 cm
Shipping Weight 29.9 kg
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
RMS Output Power 40W
Screen Technology OLED
Screen Size 65 in
Energy Rating F
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung QE65S90FATXXU 65" 4K OLED Smart AI TV