Samsung UE65U8020FKXXU 65" 4K Crystal UHD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
  • Warranty 1 Year
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth7.68 cm
  • Depth with Stand22.2 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesCrystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height83.12 cm
  • Height with Stand88.22 cm
  • Key Feature 1Crystal Processor 4K
  • Key Feature 24K Upscaling
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions83.12cm x 144.41cm x 7.68cm
  • Product Range65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size65 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth14.2 cm
  • Shipping Height93 cm
  • Shipping Weight21 kg
  • Shipping Width157.8 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight14.2 kg
  • Width144.41 cm
  • Width with Stand144.41 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097413530
Price Saving SAVE
The Samsung UE65U8020FKXXU 65" 4K Crystal UHD Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
  • Crystal UHD Display: Enjoy crystal-clear picture quality with vibrant colors and sharp contrast on the 65" screen.
  • 4K Resolution: Experience four times the resolution of Full HD for incredibly detailed images.
  • Multiple Connectivity Options: Connect all your devices with HDMI, USB, and other input options.
  • Sleek Design: The slim bezel and sleek design of the TV will complement any living room decor.
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097413530
Model Number UE65U8020FKXXU
Height with Stand 88.22 cm
Bluetooth Yes
Key Feature 2 4K Upscaling
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 7.68 cm
Depth with Stand 22.2 cm
Vesa Mount Size 200 x 200
Standard Refresh Rate 50Hz
Speakers 2Ch
HDMI Yes
Height 83.12 cm
Product Type TV
Colour Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.41 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 144.41 cm
Weight 14.2 kg
Shipping Height 93 cm
Shipping Depth 14.2 cm
Shipping Width 157.8 cm
Shipping Weight 21 kg
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
RMS Output Power 20W
Screen Technology 4KUHD
Screen Size 65 in
Energy Rating G
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung UE65U8020FKXXU 65" 4K Crystal UHD Smart TV