Sensis RFUCF01Z54EW 54.8cm Undercounter Freezer - White
Rapid Delivery Available
- Warranty 3 Years
- Defrost TypeManual
- Energy RatingE
Keep your frozen foods organized and easily accessible with the Sensis RFUCF01Z54EW 54.8cm Undercounter Freezer in White. This compact freezer is perfect for small kitchens or as an additional storage unit for extra frozen items.
Key features of this undercounter freezer include:
- 54.8cm width for fitting neatly under countertops or in small spaces
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable temperature control for customized freezing options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
- Fast freeze function to quickly freeze items for longer storage
- Transparent drawers for easy visibility of contents
| Manufacturer | Sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900129 |
| Model Number | RFUCF01Z54EW |
| Installation Type | Freestanding |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Energy Consumption | 164 kWh |
| Door Style | Arched |
| Door Material | Metal |
| Depth | 56.2 cm |
| Additional Information | Removable door, Outbuilding Compatible (-15C ambient temperature |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Defrost Type | Manual |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Product Type | Undercounter Freezer |
| Colour | White |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Freezer Capacity | 90 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Width | 54.8 cm |
| Weight | 27 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Energy Rating | E |


