Key features include:
  • 65-inch OLED display for vibrant colors and deep blacks
  • 4K resolution for crystal-clear images
  • BRAVIA 8 technology for enhanced contrast and clarity
  • Advanced technology for smoother motion and reduced blur
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
More Information
Manufacturer Sony
GTIN 4548736170223
Model Number K65XR8M25B.UKA
Height with Stand 84.4 cm
Horizontal Viewing Angle 78
Bluetooth Yes
Enhanced Refresh Rate 100/120Hz
Key Feature 4 65-inch OLED display - Stunning detail in every scene
Key Feature 1 Triluminos Pro Max - Vivid, life-like colours
Key Feature 2 Acoustic Surface Audio+ - Immersive sound experience
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 3 Voice control - Hands-free interaction with Google
Electronic Program Guide Yes
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 33.9 cm
Depth with Stand 33.9 cm
Backlight Technology OLED (QD-OLED)
Vesa Mount Size 300 x 300
Standard Refresh Rate 100Hz
Speakers Acoustic Surface Audio+ (Actuator x 2 / Subwoofer x 2)
Smart App Control Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
HDMI Yes
Height 84.4 cm
HDMI Version HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
Product Dimensions 84.4cm x 144.3cm x 33.9cm
Product Type TV
Colour Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Product Range 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions
Power 418 W
Operating System Android
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
USB Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.3 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 144.3 cm
Webcam Yes
Weight 24.2 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Height 94.7 cm
Shipping Depth 18 cm
Shipping Width 159.2 cm
Shipping Weight 32 kg
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
RMS Output Power 15W + 15W + 10W + 10W
Scan Format Progressive
Screen Technology QD-OLED
Energy Rating F
Write Your Own Review
You're reviewing:Sony 65" BRAVIA 8 4K OLED TV with Advanced Technology