TCL 50C6KS-UK 50" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV
Available to Order
Contact Us for availability
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Warranty 2 Years
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio21:09
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth6.7 cm
  • Depth with Stand28 cm
  • Digital TunerYes
  • DLNA CertifiedYes
  • Enhanced Refresh Rate60 Hz
  • FeaturesBacklight technology, QLED technology, HVA Screen, AiPQ Processor
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • Height64.6 cm
  • Height with Stand69.7 cm
  • Horizontal Viewing Angle178/178
  • Key Feature 1Backlight technology
  • Key Feature 2 QLED technology
  • Key Feature 3 HVA Screen
  • Key Feature 4 AiPQ Processor
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Product Dimensions64.6cm x 111.1cm x 6.7cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power2x10 W + 20W
  • Screen Size50 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth13.5 cm
  • Shipping Height77.5 cm
  • Shipping Weight12.82 kg
  • Shipping Width126.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1
  • USBYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • VideocallYes
  • Warranty Informationreceipt of purchase must be kept to support any warranty claim
  • Weight9.56 kg
  • Width111.1 cm
  • Width with Stand111.1 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN5901292526245
The TCL 50C6KS-UK 50" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV delivers stunning picture quality and immersive sound for an unparalleled viewing experience. With Quantum Dot technology, this TV produces vibrant colors and sharp contrast, bringing your favorite movies and shows to life.
Key features of the TCL 50C6KS-UK 50" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV include:
  • 4K Ultra HD resolution for crystal-clear picture quality
  • Quantum Dot technology for vivid colors and deep contrast
  • Mini LED backlighting for precise local dimming and improved brightness
  • Dolby Atmos sound for immersive audio experience
  • Smart TV capabilities for easy access to streaming services and apps
More Information
Manufacturer TCL
GTIN 5901292526245
Model Number 50C6KS-UK
Height with Stand 69.7 cm
Bluetooth Yes
Enhanced Refresh Rate 60 Hz
Key Feature 4 AiPQ Processor
Key Feature 2 QLED technology
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 3 HVA Screen
DLNA Certified Yes
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 21:09
Depth 6.7 cm
Depth with Stand 28 cm
Backlight Technology Mini LED
Vesa Mount Size 300 x 300
Speakers 2.1
HDMI Yes
Height 64.6 cm
HDMI Version 2.1
Product Type TV
Colour Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Videocall Yes
Width 111.1 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 111.1 cm
Weight 9.56 kg
Shipping Height 77.5 cm
Shipping Depth 13.5 cm
Shipping Width 126.5 cm
Shipping Weight 12.82 kg
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
RMS Output Power 2x10 W + 20W
Screen Technology Mini LED
Screen Size 50 in
Energy Rating E
Write Your Own Review
You're reviewing:TCL 50C6KS-UK 50" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV