Blomberg LDV02284 Integrated Slimline Dishwasher - 10 Place Settings
- Warranty 3 Years
- Energy RatingE
- Delay TimerYes
- Place Setting10
- Width44.8
The Pre-Rinse feature will help lift grime and get the results you desire. Having lots of dishes that are slightly dirty might make a full wash too much. The Mini Wash has a 30-minute cycle, giving you more options on how long you feel your load needs.
Eco Wash is great for those who care for the environment as much as their dishes. This function works by extending your wash over a longer cycle, and heating water more gradually to reduce the amount of energy used.
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 5023790046534 |
| Model Number | LDV02284 |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | 8 Programmes, LCD Display, Height Adjustable Upper Basket, Quick Wash Programme |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, LCD Display |
| Key Feature 2 | Height Adjustable Upper Basket |
| Key Feature 3 | Quick Wash Programme |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55 cm |
| Child Lock | No |
| Width | 44.8 |
| Place Setting | 10 |
| Delay Timer | Yes |
| Product Dimensions | 81.8cm x 44.8cm x 55cm |
| Product Category Group | White Goods |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Remaining Time Display | No |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 28.9 kg |
| Water use (Litres) | 9 |
| Water Protect System | No |
| Smart Connect | No |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Energy Rating | E |


