Bosch SMS2HVI67G Dishwasher Stainless Steel 14 Place Settings
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year
- Energy RatingD
- Delay TimerYes
- Place Setting14
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005468676 |
| Model Number | SMS2HVI67G |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Material | Plastic |
| Features | ExtraDry function ? Ensures perfectly dry dishes, SpeedPerfect+ ? Cuts cleaning time without sacrificing quality, Rackmatic system ? Adjust racks for flexible loading, Home Connect ? Control wash remotely |
| Key Feature 4 | Home Connect ? Control wash remotely |
| Key Feature 1 | ExtraDry function ? Ensures perfectly dry dishes |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Cuts cleaning time without sacrificing quality |
| Key Feature 3 | Rackmatic system ? Adjust racks for flexible loading |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Smart Functions: Remote monitoring, Voice control via Amazon Alexa |
| Place Setting | 14 |
| Delay Timer | Yes |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C , Intensive 70 °C, Express 65° , Silence 50 °C , Favourite |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Noise Level | 46 dB |
| Third Rack Installed | Yes |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 49.9 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 51 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Energy Rating | D |


