Hotpoint MN314IXH 22 Litres Built In Microwave & Grill - Stainless Steel
- Warranty 1 Year
The Hotpoint MN314IXH Microwave is a sleek and modern addition to any kitchen. With a 22L capacity, this microwave is perfect for cooking, reheating, and defrosting a variety of dishes with ease.
Key features include:
- 800W power output for quick and efficient cooking
- 6 power levels to choose from based on your cooking needs
- Auto-cook programs for easy meal preparation
- Defrost function for convenient thawing of frozen foods
- Child lock feature for added safety
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5016108966891 |
| Model Number | MN 314 IX H |
| Features | Multiwave technology, Dynamic Crisp function, Quartz grill |
| Key Feature 1 | Multiwave technology |
| Key Feature 2 | Dynamic Crisp function |
| Key Feature 3 | Quartz grill |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 32 cm |
| Height | 38.2 cm |
| Product Dimensions | 38.2cm x 59.5cm x 32cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | SDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Built in Microwave Ovens |
| Microwave Type | Built-in microwaves |
| Microwave Capacity | 22 L |
| Oven Type | Microwave Ovens |
| Width | 59.5 cm |
| Weight | 21 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Discontinued Status | expired |
