Hotpoint NDBE9635WUK 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - White
- Warranty 1 Year
- Drum Capacity9
- Spin Speed1400
- Energy RatingD
Plenty of Programmes
With a 9 kilogramme cleaning capacity and a 6 kg drying capacity, this Hotpoint washer dryer will quickly clean your clothing thanks to its 1400 spin speed. On the NDBE9635WUK, you can select from 25 programmes that are tailored to fit an incredible selection of clothing, including:
- Anti-Stain
- Anti-Allergy
- Cotton
- Eco
- Synthetic
- Delicate
- Mixed Load
- Wool
Your everyday laundry demands will be met by the wash and dry cycles. Turn the dial, load the washer dyer, and let it do the work. Choose from XS Rapid for a 1 kilogramme load, XL Bed & Bath for bath and bed linens, and Wash & Dry Mixed for a mixed load every day.
This model also has a Quick Wash option that completes in in 30 minutes, making it ideal if you need an outfit right away or forgot to wash the upcoming week's uniforms for school. Additionally, 1 kilogramme of clothing may be dried in just 45 minutes.
The white Hotpoint NDBE9635WUK fits into any kitchen space and comes with dial controls and a built-in display.
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645651887 |
| Model Number | NDBE9635WUK |
| Height (cm) | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Drum Light | No |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Dry Load Capacity | 6 |
| Features | 25 Programmes Inc: Eco and Quick Wash, Delay Start, Child Lock, Built In Display, Dial Controls |
| Key Feature 1 | 25 Programmes Inc: Eco and Quick Wash |
| Key Feature 2 | Delay Start, Child Lock |
| Key Feature 3 | Built In Display, Dial Controls |
| Control Type | Dial |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Depth | 54 cm |
| Additional Information | Steam Refresh, Steam Hygiene, Water tank full indicator, Silver Door trim, .0.5 Power consumption |
| Child Lock | Yes |
| Automatic Load Recognition | No |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | D |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | Yes |
| Drum Capacity | 9 |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
| Product Datasheet Link | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/097NDBE9635WUK_productinformationsheet |
| Energy Rating Label Link | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/097NDBE9635WUK_energyrating |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Programmes Washing | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Washing | 75 dB |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| Out of Balance Protection | No |
| Temperature Control | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 66 kg |
| Washing Performance Class | B |
| Water Consumption | 50 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Energy Rating | D |
| Discontinued Status | expired |

