Samsung QE65QN90FATXXU 65" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
Available to Order
Contact Us for availability
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
98"
  • Warranty 1 Year
  • Energy RatingF
  • Additional InformationNQ4 AI Gen3 Processor - intelligent 4K processor, Quantum Mini LEDs ? lights that are 1/40th the size of conventional LEDs and approximately the size of a grain of sand, Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming*, Smart TV powered by Tizen* - Dive into a huge collection of 4K films, TV shows, and all your catch-up TV apps, Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth2.69 cm
  • Depth with Stand27.06 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesNQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz
  • HDMIYes
  • Height82.87 cm
  • Height with Stand89.13 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen3 Processor
  • Key Feature 2Quantum Mini LEDs
  • Key Feature 3Motion Xcelerator 144Hz
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions82.87cm x 144.63cm x 2.69cm
  • Product Range65 to 74 QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power60W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth18.5 cm
  • Shipping Height93.5 cm
  • Shipping Weight33.6 kg
  • Shipping Width162.2 cm
  • Smart TVYes
  • Speakers4.2.2CH
  • Standard Refresh Rate120Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight24.2 kg
  • Width144.63 cm
  • Width with Stand144.63 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806095989679
  • 65-inch display with 4K resolution
  • Neo QLED technology for deep blacks and bright whites
  • Glare Free technology reduces reflections and glare
  • Smart TV capabilities for streaming content and accessing apps
  • Sleek design that enhances any living space
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806095989679
Model Number QE65QN90FATXXU
Height with Stand 89.13 cm
Bluetooth Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Depth 2.69 cm
Depth with Stand 27.06 cm
Backlight Technology QLED
Vesa Mount Size 400 x 300
Standard Refresh Rate 120Hz
Speakers 4.2.2Ch
HDMI Yes
Height 82.87 cm
Product Type TV
Colour Titan Black
Product Category Group CE
Colour Group Black
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.63 cm
Wi-Fi Yes
Width with Stand 144.63 cm
Weight 24.2 kg
Shipping Height 93.5 cm
Shipping Depth 18.5 cm
Shipping Width 162.2 cm
Shipping Weight 33.6 kg
Smart TV Yes
RMS Output Power 60w
Screen Technology QLED
Screen Size 65 in
Energy Rating F
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung QE65QN90FATXXU 65" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV