Sharp 4T-C70GK4245KB 70" 4K UHD Frameless Tivo Smart TV
- Warranty 3 Years
- Energy RatingE
Key features:
- 70-inch 4K UHD display for an immersive viewing experience
- Frameless design for a sleek and modern look
- Tivo smart TV functionality for easy access to streaming services and live TV channels
- High-quality picture with vibrant colors and sharp details
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| GTIN | 5905683271233 |
| Model Number | 4T-C70GK4245KB |
| Features | Freely, TiVo Smart TV, Compatible with streaming apps, Frameless Design, |
| Key Feature 4 | Frameless Design |
| Key Feature 1 | Freely |
| Key Feature 2 | TiVo Smart TV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Compatible with streaming apps |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Depth | 27.4 cm |
| Additional Information | The 70GK4245K offers fantastic connectivity options, with three HDMI 4K ports and two USB ports, making it easy to connect games consoles, TV boxes and laptops, or browse your own images, video, and music via a USB stick. |
| Backlight Technology | LED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Speakers | 2 X 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4 |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Height | 95.2 cm |
| HDMI Version | 3x HDMI 2.1 (4K @ 60 Hz) |
| Product Dimensions | 95.2cm x 155.6cm x 27.4cm |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Product Category Group | CE |
| Colour Group | Black |
| PSTI Compliance | <p>, </p><p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SHP4TC70GK4245KB_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Operating System | TIVO |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes 400 x 300 |
| TV Services | Freely, BBC Iplayer, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Amazon prime video, Disney +, Google play, Netlfix, Spotify, YouTube |
| Width | 155.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 19.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 104.7 cm |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Shipping Width | 170.5 cm |
| Shipping Weight | 27.3 kg |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 70 in |
| Energy Rating | E |


